BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
Śmigłowce 1 BLTr

1 Baza Lotnictwa Transportowego wykonuje zadania lotnicze wykorzystując dwa typy wojskowych śmigłowców transportowych:

ŚMIGŁOWIEC W-3A  "SOKÓŁ" - dwusilnikowy wielozadaniowy śmigłowiec produkcji polskiej
 

Śmigłowiec W-3A Sokół to dwusilnikowa maszyna o maksymalnej masie startowej 6400 kg, przeznaczona do transportu maksymalnie 14 osób oraz ładunku. Posiada 4-łopatowy wirnik nośny oraz 3-łopatowe śmigło ogonowe. Wszystkie łopaty są wyposażone w elektryczne elementy grzewcze. Podstawą zespołu napędowego są dwa silniki PZL-10W, o mocy startowej 662 kW każdy. Śmigłowce przystosowane do przewozu maksymalnie ośmiu osób, nie licząc dwóch pilotów.

W Sokołach w wersji VIP kabina pasażerska została wyposażona w  zintegrowany system audio pozwalający na komunikację wewnętrzną oraz zewnętrzną przez system łączności GSM. Kabina została dodatkowo wygłuszona, co zwiększa komfort lotu. Śmigłowce są wyposażone w system nawigacji z bazą przeszkód terenowych i w radar pogodowy, pokazujące pilotom informacje
na wyświetlaczach LCD.


ŚMIGŁOWIEC Mi-8  - dwusilnikowy wielozadaniowy śmigłowiec produkcji radzieckiej

Średni śmigłowiec, przystosowany do wykonywania zadań transportowych ogólnego przeznaczenia, którego masa własna nie przekracza 7000 kg, a startowa 12 000 kg. Kabina MI-8 to dwóch pilotów obok siebie z dodatkowym miejscem dla mechanika a kadłub pozwala na zabranie do 20 pasażerów. Śmigłowiec napędzają 2 silniki turbinowe TW2-117AG o mocy startowej 1119 kW każdy. Systemy: ogrzewania lub klimatyzacyjne, dwa niezależne hydrauliczne, dwa generatory elektryczne 27V 18kW, 6 baterii 28 Ah, gaśnice freonowe  w silnikach i zbiornikach paliwa. W skład awioniki wchodzą m.in radiostacje: HF R-842, VHF R-860, interkom, radiotelefon; czteropłaszczyznowy autopilot. Mi-8 ma osprzęt do latania w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych