BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Pamięć o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych
01.03.2018
Żołnierze i pracownicy 1BLTr uczestniczyli w zbiórce z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby upamiętnić tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę o suwerenność Polski i stawiali opór jej sowietyzacji.
W Sali widowiskowo-konferencyjnej  „Awiator” odbyła się uroczysta zbiórka  żołnierzy i pracowników 1 Bazy Lotnictwa Transportowego z okazji Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 - Dzisiejsze święto, ustanowione uchwałą Sejmu RP w 2011 roku jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny - przemawiał ppłk nawig. Sylwester Łysomirski -  pełniący obowiązki Dowódcy 1BLTr.
- Komuniści przez lata zamierzali zniszczyć tą najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po ponad pól wieku Żołnierze Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu – dodał.

Podczas zbiórki odczytano przesłanie ministra obrony narodowej - Mariusza Błaszczaka oraz wyświetlono film, przedstawiający sylwetki żołnierzy, należących do podziemia antykomunistycznego, m.in. członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 

 ***

 

Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, to członkowie polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w końcowej fazie II wojny światowej i po jej zakończeniu stawiali opór komunistom przejmującym rządy w Polsce. Sprzeciwiali się oni podporządkowaniu Polski Związkowi Sowieckiemu i terrorowi aparatu bezpieczeństwa. Ich walka, będąca nierzadko kontynuacją służby w Armii Krajowej w czasie wojny, wynikała z patriotyzmu i poważnego traktowania przysięgi wojskowej.
Szacuje się, że w powojenne podziemie niepodległościowe w różnych formach zaangażowanych było do 180 tys. osób, z czego w szczytowym momencie, w połowie 1945 roku, w 341 oddziałach partyzanckich walczyło z bronią w ręku ponad 17 tys. partyzantów. Podziemie funkcjonowało do 1956 roku (z czego oddziały partyzanckie do 1953 roku), za ostatniego z Niezłomnych uznaje się jednak sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął 21 października 1963 roku w obławie Służby Bezpieczeństwa.


 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych