BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Dzień Pamięci
21.12.2017
21 grudnia 2017 r. w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

 

Od trzech lat, w dniu 21 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.  

Ustanowienie Dnia Pamięci w tej dacie ma na celu uczczenie pamięci pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy 21 grudnia 2011 roku polegli w Afganistanie. Ich śmierć była wynikiem wybuchu miny – pułapki pod pojazdem opancerzonym, którym wracali do bazy w Ghazni. Był to najtragiczniejszy (pod względem liczby poległych) dzień dla Wojska Polskiego od II wojny światowej.
 
- Dzień 21 grudnia jest dniem zadumy nad najwyższą ofiarą, jaką czasem składają żołnierze, przelewając krew na krańcach świata. Dla rodzin poległych to trudny czas, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zewsząd płyną radosne życzenia, rozbrzmiewają kolędy, a przy stole pozostaje puste miejsce. Dla rodzin nie jest ono tylko symbolem, przypomina o bolesnej stracie i pustce, której nie da się wypełnić. Dlatego to takie ważne, abyśmy o nich pamiętali – podkreśliła w wystąpieniu ppłk Aleksandra Wołkowska-Bartoś, pełniąca tego dnia obowiązki Dowódcy bazy.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych