BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Boeing 737 wylądował w Warszawie
15.11.2017
Szef MON Antoni Macierewicz uczestniczył 15 listopada 2017 roku w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w przyjęciu samolotu Boeing B737-800 - pierwszego z trzech zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej ‘średnich’ samolotów do transportu VIP.

 

Pierwszy wojskowy samolot pasażerski średniego zasięgu Boeing 737-800 po wylądowaniu na Lotnisku Chopina, przekołował do Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, gdzie został powitany tradycyjnym salutem wodnym przez wojskową i lotniskową straż pożarną.

Boeing 737-800 o numerze bocznym 0110 otrzymał rządowe malowanie z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na stateczniku, nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Symboliczne klucze do samolotu otrzymał minister obrony narodowej - Antoni Macierewicz.
B737 oficjalnie otrzymał imię „Józef Piłsudski” . Biało – czerwoną szarfę zakrywającą wizerunek Pierwszego Marszałka Polski zerwała matka chrzestna samolotu -  st. szer. Oktawia Nowacka.  St. szer. Oktawia Nowacka to wybitna pięcioboistka, żołnierz Wojskowego Zespołu Sportowego z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w 2016 r., zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw Europy i mistrzostw Polski.
Maszyna została poświęcona przez Biskupa Polowego WP - gen. bryg. Józefa Guzdka oraz przez zastępcę Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego- ks. płk. Aleksego Andrejuka i przedstawiciela duszpasterstwa ewangelickiego -  ks. płk. Wiesława Żydla.
Samolot, który wszedł na wyposażenie Sił Zbrojnych RP jest nowym samolotem wyprodukowanym w kwietniu 2017 r. Samolot posiada konfigurację pokładu charakterystyczną dla typowego samolotu liniowego. W kolejnych miesiącach wnętrze samolotu zostanie skonfigurowane na dwie klasy: biznesową i ekonomiczną. Docelowa konfiguracja samolotu, z salonem dla HEAD, oddzielnym pomieszczeniem dla klasy biznesowej, zmienioną konfiguracją klasy ekonomicznej oraz wyposażeniem dodatkowym zabudowana zostanie po dostawie drugiego samolotu BBJ2.
Kolejne samoloty B737, już w wersji BBJ2, mają zostać dostarczone do 2020 roku. Wartość kontraktu na dostawę B737 to 523 mln dolarów - 2,066 mld zł netto, z podatkiem 2,5 mld zł.
***
Boeing 737-800  to najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski oraz platforma często stanowiąca podstawę dla maszyn stosowanych do przewozów HEAD. Zasięg samolotu umożliwia przeloty transatlantyckie.
Samoloty Boeing które rozpoczną służbę w Polskich Siłach Powietrznych będą wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. system identyfikacji bojowej IFF, system nawigacji Szakal, łączność satelitarną z możliwością przesyłania danych o klauzuli „tajne” i odbiorniki GPS. Ponadto, na ich pokładzie będzie znajdywał się system podtrzymywania życia. Samolot, umożliwi nie tylko transport typu HEAD, ale również ewakuację, transport żołnierzy czy przewóz rannych na długich dystansach.
Boeing 737-800  posiada wiele ulepszeń, związanych nie tylko z komfortem, ale też z osiągami. Są to winglety na końcach skrzydeł zwiększające zasięg do 5%, większe zbiorniki paliwa do lotów międzykontynentalnych oraz specjalny certyfikat bezpieczeństwa gwarantujący, że w pełni załadowany samolot jest w stanie utrzymać się co najmniej 3 h z jednym sprawnym silnikiem.

 

 

 

 

kpt. Anna Żuchowska/ foto: mł. chor. J. Grześkowiak, Piotr Gawlicki, Paweł Przybyszewski, Łukasz Konarski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych