BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Wicemin. Kownacki o nowych zasadach transportu VIP
05.10.2017
O nowych zasadach transportu najważniejszych osób w państwie, planach odtworzenia struktury wyspecjalizowanej w ich przewożeniu, nowej flocie i zasadach jej funkcjonowania - wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki mówił w wywiadzie dla DGP.


Wiceminister Kownacki zapowiedział, że w połowie 2018 roku wojsko przejmie odpowiedzialność za transport najważniejszych osób w państwie.

- Zadanie to będzie realizowała 1 Baza Lotnictwa Transportowego. Rozpatrujemy wariant odtworzenia struktury, która byłaby czymś podobnym do 36 Pułku Specjalnego. Ona zajmowałaby się tylko i wyłącznie transportem najważniejszych osób z państwie. (…) Jeszcze przez jakiś czas będziemy korzystali z usług LOT-u (...) Umowa z LOT-em jest do grudnia tego roku, ale potrwa nieco dłużej - powiedział wiceminister w wywiadzie dla "DGP".

Podsekretarz stanu w MON podkreślił, że docelowo system transportu lotniczego najważniejszych osób w państwie będzie oparty na czterech samolotach G550 i dwóch B737 z możliwością powiększenia floty. Jak mówił wiceminister Kownacki, LOT nie ma tak wyposażonych samolotów,  w elementy specjalne, jak Gulfstreamy i Boeingi zakupione przez MON.

Wiceminister poinformował, że powstanie Centrum Operacyjne w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie odpowiedzialne za zarządzanie na poziomie bazy lotami VIP-ów. - Do tego centrum będą spływały wszystkie prośby i informacje o sytuacjach nagłych, np. dane o pasażerach, którzy mogą pojawić się na pokładzie w ostatniej chwili, o opóźnieniu wylotu, wcześniejszym wylocie etc. Centrum będzie decydowało, czy da się to zrobić, czy nie. (...)Ta informacja najpierw dotrze do centrum i tam będzie analizowana. Jeśli nie spłynie wcześniej, to taki nagły wariant w ogóle nie będzie rozpatrywany - podkreślił wiceminister Kownacki.

Podsekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki nawiązał do nowej instrukcji dotyczącej transportu najważniejszych osób w państwie:
- Wprowadzamy system elastyczny. Dostosowany do rzeczywistości. Nieprawdą jest, że status HEAD znika. Pojawia się za to status STATE dla lotów państwowych. Wyjaśnię przy okazji, że w praktyce one między sobą różnią się jedynie przywilejem - i to zwyczajowym - pierwszeństwa przy starcie maszyny i jej lądowaniu. Cała reszta pozostaje bez zmian. Chciałbym, aby w momencie wejścia do służby gulfstreamów i pierwszego boeinga 737 powstała nowa instrukcja dotycząca lotów najważniejszych osób w państwie. (…) Różne osoby w państwie mają prawo do korzystania z transportu lotniczego. Chcemy skończyć z fikcją. Choćby ze względów bezpieczeństwa czy oszczędności czasu Możliwość szybkiego przelotu do Krakowa, Gdańska czy Szczecina zwiększa bezpieczeństwo VIP-a i daje mu więcej czasu na pracę w Warszawie. Bo transport lotniczy jest bezpieczniejszy niż jazda kolumny – mówił wiceminister.

Wywiad wiceministra Bartosza Kownackiego dostępny jest w wydaniu DGP z 3 października 2017 roku.


 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych