BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Święto Spadochroniarzy
22.09.2017
W ramach obchodów Dnia Spadochroniarza, w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, instruktora cichociemnych i uczestnika wojny obronnej 1939 r.

 


- godz. 10:00 – msza święta żałobna w intencji śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka – instruktora Cichociemnych, żołnierza 1. SBS, który zmarł w Wielkiej Brytanii 31 stycznia br., w wieku 101 lat. (Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15).

- godz. 11.30  - ceremonia pochówku prochów śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka (Cmentarz Wojskowy na Powązkach). Po ceremonii pochówku nastąpi złożenie kwiatów przez delegację Ministerstwa Obrony Narodowej na grobie gen. Stanisława F. Sosabowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach;

- godz. 10:00 – 18:00 – festyn z okazji „Dnia Spadochroniarza”, w trakcie którego zaprezentowany został historyczny i współczesny sprzęt wojsk powietrznodesantowych, wystawy historyczne. Odbyły się także pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz wyszkolenia żołnierzy 6. BPD. Przygotowany został poczęstunek grochówką wojskową. Festyn zakończy koncert w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego ( Muzeum Wojska Polskiego)

- godz. 17:00 - odsłonięcie pomnika gen. Stanisława F. Sosabowskiego (pl. Inwalidów).
 


 
***
Alfons Maćkowiak zmarł w styczniu 2017 roku, w wieku 101 lat. Rodzina zdecydowała się przenieść jego prochy do kraju. W sobotę w Warszawie odbędzie się pogrzeb Cichociemnego, awansowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę w lutym br. do stopnia generała brygady.

Niemal w chwili złożenia szczątków generała do grobu będzie miała miejsce szczególna operacja. Na lotnisku Warszawa – Babice: w ramach obchodów Dnia Spadochroniarza, odbędzie się desant 60 skoczków z 6 Brygady Powietrznodesantowej, kontynuatorki tradycji  1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Żołnierze przejadą następnie ulicami Warszawy do Muzeum Wojska Polskiego.Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych