BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Gen. Maćkowiak powrócił do Ojczyzny, za której wolność walczył
18.09.2017
W niedzielne popołudnie, 17.09.2017 r. w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie uroczyście powitano urnę z prochami śp. gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka – bohatera II Wojny Światowej, instruktora Cichociemnych

 

Prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka przybyły z Anglii na pokładzie wojskowego samolotu CASA C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Uroczystość pożegnania prochów została zorganizowana na lotnisku wojskowym RAF Northolt pod Londynem, tym samym, z którego w czasie II wojny światowej startowali piloci legendarnego Dywizjonu 303. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele polskiej ambasady w Londynie, oficerowie i kadeci Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych oraz miejscowej Polonii.
 
Uroczystość powitania urny z prochami generała M odbyła się Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. - To prawdziwy honor móc powitać na lotnisku w Warszawie bohatera, zażarcie walczącego o wolność Polski – podkreślił w swoim przemówieniu  gen. bryg. Wojciech Grabowski - inspektor Wojsk Lądowych DG RSZ.
W ostatniej podróży do Ojczyzny generałowi Maćkowiakowi towarzyszyła Wojskowa Asysta Honorowa złożona z żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej i JW GROM - czyli spadkobiercy tradycji 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego i Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

 

 
Po uroczystym powitaniu, urna z prochami generała została przewieziona do Sali Tradycji 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.
 
 
Ponowny pochówek gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka odbędzie się na Cmentarzu Powązkowskim  w Warszawie 23 września br.
 
 
kpt. A. Żuchowska/ fot.: Dariusz Jaworski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych