BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Drugi samolot G550 w Polsce
29.07.2017
W dniu 29.07.2017 r. odbył się uroczysty apel z okazji przebazowania samolotu Gulfstream G550 o numerze bocznym 0002 do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. do Bydgoszczy. Nowoczesny samolot zasili flotę powietrzną 1BLTr w Warszawie.

 

Dzięki niesamowitej determinacji ministra Antoniego Macierewicza, Polska po ponad dwudziestu latach zaczyna odbudowę floty samolotów do przewozu najważniejszych osób w Państwie. W czerwcu w Warszawie witaliśmy pierwszy z samolotów małych, „Księcia Józefa Poniatowskiego”. Dzisiaj przyleciał drugi egzemplarz, nazwany „Generał Kazimierz Pułaski”. Tym samym, symbolicznie zamknęliśmy to postępowanie – mówił w sobotę wiceminister MON Bartosz Kownacki podczas uroczystości na lotnisku w Bydgoszczy.

W sobotę do Polski przyleciał drugi samolot Gulfstream G550, przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie. - Można powiedzieć, że dzisiaj kończymy bardzo ważny etap przywracania normalności. To nie powinno być nic szczególnego, to nie powinno być święto, to powinna być normalność, że siły zbrojne zakupują kolejny samolot – powiedział wiceminister Kownacki.

Podczas wystąpienia sekretarz stanu w MON zaznaczył, że zakup samolotów, a tym samym zapewnienie właściwego transportu dla najważniejszych osób w państwie było jednym z wielu zadań, jakie stanęły przed rządem premier Beaty Szydło; jednym z wielu najważniejszych zadań przywracania normalności podjętych przez rząd Beaty Szydło.
Podczas uroczystości, która odbyła się w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2, zgodnie z tradycją, samolot otrzymał swoje imię. Drugi egzemplarz nosi imię generała Kazimierza Pułaskiego.


Matką chrzestną została porucznik Magdalena Kozak z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, która jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej, skoczkiem spadochronowym oraz dwukrotnym uczestnikiem misji w Afganistanie.***
 
W listopadzie 2016 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej podpisano umowę dotyczącą zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej dwóch „małych” samolotów VIP typu Gulfstream G550. Wartość umowy netto wyniosła 440,57 mln zł. Dostawa miała zostać zrealizowana latem 2017 roku. Dostawcą maszyn Gulfstream G550 jest amerykańska firma Gulfstream Aerospace Corp. należąca do koncernu General Dynamics. Umowa objęła dostawę dwóch samolotów Gulfstream G550 wraz z pakietami szkoleniowym, logistycznym oraz dokumentacją techniczną i wsparciem eksploatacji. Gulfstream G550 to typowy samolot dyspozycyjny. Jego masa startowa wynosi 41 ton. Zasięg maksymalny samolotu wynosi 12,5 tysiąca km.

za: mon.gov.pl / foto: st.chor. Sławomir Mrowiński


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych