BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Polsko  -  amerykański piknik wojskowy
04.07.2017
W czwartek, 6 lipca br., z okazji wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce, na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbędzie się polsko-amerykański piknik wojskowy.

 

Poznaj Wojsko Polskie i USA

Rosomaki, Leopardy, ale też indywidualne wyposażenie pilota F-16, żołnierzy jednostek Wojsk Specjalnych czy Żandarmerii Wojskowej, to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla tych, którzy w tym dniu odwiedzą nas na pikniku.

Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia stoik przygotowanych przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie m.in. będzie szansa, żeby zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie indywidualne żołnierzy WOT.  W strefie WOT będzie punkt informacyjny, w którym osoby zainteresowane służbą - w tym najmłodszym rodzaju sił zbrojnych - otrzymają wszystkie niezbędne informacje. Będą mogły też złożyć wniosek o przyjęcie do służby.

Wojska Obrony Terytorialnej przygotowały również stanowisko oceny potencjału fizycznego. Możliwe będzie wykonanie badania struktury ciała oraz wskaźników BMI i BFI. Osoby badane otrzymają wydruk swoich wyników, a także konsultację dotycząca ich interpretacji.

W strefie wojskowej swoje wyszkolenie zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Dynamiczne pokazy walki wręcz to początek zaplanowanych na ten dzień atrakcji.

Spotkanie z historią

Wśród wielu wydarzeń nie zabraknie miejsca na spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej. Razem z nami na błoniach PGE Narodowego będą m.in. członkowie Chorągwi Husarskich Najjaśniejszej Rzeczypospolitej oraz stowarzyszeń związanych z husarią. Zaprezentują oni pokaz musztry na koniach. W strefie historycznej powstanie mobilne muzeum oręża polskiego.

Od godziny 17.00 w strefie Wojsk Obrony Terytorialnej obecni będą żołnierze Armii Krajowej, którzy chętnie podzielą się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami.

W strefie historycznej zaprezentuje się Muzeum Wojska Polskiego z pokazem statycznym sprzętu wojskowego, w tym m.in.  czołg średni M4A1 Grizzly, samochód pancerny, transporter T-16 oraz 25-funtowa armatohaubica Mark II. Będą także wystawy okolicznościowe poświęcone bohaterom symbolizującym wspólną walkę o wolność narodów polskiego i amerykańskiego oraz wystawa poświęcona Jednostce Specjalnej GROM.

Warto wiedzieć też, że ….

•    Podczas pikniku Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentuje nowoczesne uzbrojenie i sprzęt, produkowane przez zakłady przemysłowe należące do PGZ. Uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć m.in. taktyczny bezzałogowy statek powietrzny E-310, pojazdy specjalnego przeznaczenia z legendarnej fabryki Jelcz, system minowania narzutowego Baobab z Huty Stalowa Wola, mobilny radar Bystra ze spółki PIT-Radwar, a także przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz szeroką gamę amunicji ze spółki Mesko.
•    W trakcie pikniku będzie można dołączyć do akcji krwiodawstwa organizowanej przez Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 
•    Przez cały dzień będą z nami wojskowe uczelnie. Jeśli ktoś szuka informacji na temat oferty uczelni, serdecznie zapraszamy. Pracownicy i studenci odpowiedzą na każde pytanie dotyczące oferty tych uczelni. 
•    Jeśli szukacie informacji, jak założyć organizację, jak wziąć udział w szkoleniach organizowanych na terenie jednostek wojskowych albo zostać członkiem stowarzyszeń, to dobra okazja do spotkania z Biurem ds. Organizacji Proobronnych MON oraz przedstawicielami organizacji proobronnych. 
•    Podczas pikniku będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu wojskowych orkiestr, a także obejrzeć występy artystów z klubów wojskowych. 
•    Będzie można nie tylko spróbować wojskowego chleba, ale poznać jego recepturę i zobaczyć, jak działa polowa piekarnia. Oczywiście nie zabraknie też wojskowej grochówki. 

Amerykański akcent
Odwiedzający strefę amerykańską będą mogli poznać tradycyjne rozrywki prosto zza oceanu, wziąć udział w warsztatach oraz posłuchać muzyki, przy której chętnie bawią się Amerykanie.
W strefie sportowej będzie można spróbować zagrać w baseball i football amerykański. Najbardziej widowiskową część stanowić będzie rampa dla BMX’ów. Do specjalnie dobranej muzyki zawodnicy będą wykonywać akrobacje na swoich rowerach, a w przerwach  poprowadzą warsztaty w specjalnie zbudowanym skateparku.

Na gości czekać będą dodatkowe atrakcje:
•    warsztaty kodowania i programowania amerykańskiego robota,
•    występ tancerzy z grupy Warszawski Funk i warsztaty taneczne,
•    koncert trio jazzowego Stana Breckenridga,
•    będzie można również zaprojektować swoją przypinkę, stworzyć mapę Stanów Zjednoczonych i zrobić sobi zdjęcie z dowolnej lokalizacji na terenie Stanów Zjednoczonych.
Podczas pikniku obecni będą konsultanci, którzy doradzą jak starać się o studia i stypendia na amerykańskich uczelniach.

Piknik rozpocznie się o godz. 15.00 i potrwa do godz. 20.00.
Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

za: mon.gov.pl


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych