BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Rajd „Szlakiem Naszej Historii”
22.04.2017
Żołnierze 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wsparli inicjatywę Zarządu Lotniczego Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i pomogli przy organizacji 32. edycji rajdu Szlakiem Naszej Historii.

 

Żołnierze 1. Bazy Lotnictwa Transportowego po raz kolejny udzielili  pomocy przy organizacji rajdu  „Szlakiem Naszej Historii” im. por. hm. Jana Cierlińskiego.


Niezmiernie nas cieszy, że z roku na rok rajd zyskuje coraz większe rzesze zwolenników.  W ciągu trzydziestu lat rajd urósł do jednej z największych imprez turystycznych i wydarzeń patriotycznych w naszym regionie. Uczestnicy rajdu biorą w nim udział zgrupowani w patrole, które same ustalają swoje trasy lub korzystają z banku tras. Zapisy uczestników prowadzone są przez poszczególne szkoły. Można brać udział w patrolach pieszych, rowerowych i samochodowych.


Rajd jest kontynuacją rajdów historyczno - patriotycznych, przypominających najważniejsze wydarzenia XX wieku. Tegoroczny Rajd odbył się pod hasłem: Armia Krajowa - Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego - Największa konspiracyjna armia w czasie II wojny światowej. Powyższe hasło jest związane z 75-leciem powstania Armii Krajowej.

Jak co roku, trasa rajdu prowadziła po najważniejszych miejscach pamięci położonych na terenie Ursusa, Włoch i kilkunastu gmin podwarszawskich. Teren ten to tzw. przedpole Warszawy, na którym losy uczestników Powstania Warszawskiego skrzyżowały się z losami mieszkańców podwarszawskich miasteczek i wsi oraz ukrywających się w okolicznych lasach żołnierzy Armii Krajowej.Uczestnicy rajdu mogli zapoznać się ze śladami minionej historii i oddać hołd wszystkim patriotom, poległym i pomordowanym, prześladowanym i poniżanym, w szczególności bohaterom i ofiarom wojny z lat 1939-1945. 

kpt. Anna Żuchowska/ foto: Marcin Opiłowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych