BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
 Nowy Dowódca Generalny RSZ
09.02.2017
08.02.2017. W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w obecności ministra Obrony Narodowej - Antoniego Macierewicza, gen. dyw. Jarosław Mika przejął dowodzenie nad Dowództwem Generalnym RSZ od gen. broni dr. Mirosława Różańskiego.

 

Żegnamy dziś żołnierza, który przesłużył w armii wiele lat, który ma za sobą wiele istotnych osiągnięć, który ma wiele istotnych  dokonań. Dziękujemy dzisiaj za służbę panu gen. Różańskiemu, którego praca była zwłaszcza w ostatnich latach, w szczególnie trudnych  warunkach, gdy dowodzenie nie było łatwe także ze względu na trudności wynikające ze struktury dowodzenia. Ta służba godna jest pochwały i pamięci – powiedział podczas uroczystości minister Obrony Narodowej -  Antoni Macierewicz.

- Równocześnie przekazujemy dzisiaj Dowództwo Generalne RSZ w ręce doświadczonego i mającego olbrzymi dorobek oficera jakim jest  gen. Mika. Oficera, który przychodzi do tego Dowództwa można by powiedzieć bezpośrednio z pola realizacji jednego z najważniejszych zadań jakie stoi przed Polską,  zadań związanych z obecnością na naszym terenie armii amerykańskiej  i armii NATO. To właśnie gen. Mika przygotował podstawową strukturę realizacyjną, która teraz się sprawdza, która teraz jest realizowana.  Jestem przekonany, że także pozostałe zadania  te związane z kształtowaniem nowej struktury dowodzenia armią, ale też kształtowania podstawowego zespołu armii jakim kieruje DG RSZ, będą realizowane na najwyższym poziomie - dodał minister.


***
Gen. dyw. Jarosław Mika od 2014 roku dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej był zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20. Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku - jako asystent dowódcy dywizji.
za: DGRSZ/ foto: ppor. Robert Suchy(CO MON)


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych