BIP
1. Baza Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Święto Lotnictwa w bazie
26.08.2016
25.08.2016. Żołnierze i pracownicy RON 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa. Uroczystość odbyła się przed Wojskowym Portem Lotniczym.

Co roku, w dniu 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa. Dzień ten upamiętnia rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge, zorganizowanych w Berlinie w 1932 r. Od 1993 r. obchodzone jest jako wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.


W dniu 25.08.2016 r. w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zbliżającego się święta.  Punktualnie o 12:30 Dowódca uroczystości –  Szef Sztabu bazy - ppłk Sylwester Łysomirski zameldował o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu z okazji Święta Lotnictwa.

Po przywitaniu, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, Zastępca Dowódcy 1 Bazy Lotnictwa Transportowego - ppłk Piotr Hojnacki dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie przywitał zgromadzonych na apelu żołnierzy i pracowników RON. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt.

W swoim przemówieniu ppłk Hojnacki podziękował żołnierzom oraz pracownikom RON za zaangażowanie i poświęcenie w codziennej służbie i pracy.  - Życzę Wam, aby dalsza praca zawodowa przynosiła wiele sukcesów oraz była źródłem osobistej satysfakcji, a lotnicze szczęście nigdy Was nie opuszczało -  dodał. 

Podczas apelu odczytano również list przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do Ministra Obrony Narodowej - Antoniego Macierewicza z gratulacjami i podziękowaniem dla żołnierzy, którzy byli zaangażowani w zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.


Następnie odegrano „Marsz Lotników”. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów bazy.
 
***
  Święto Lotnictwa

obchodzono w Polsce już w okresie międzywojennym. Początkowo Dniem Lotnictwa Polskiego był 5 listopada, czyli  data pierwszego lotu bojowego samolotu z polskimi biało-czerwonymi znakami wykonanego w 1918 r. nad Lwowem przez por. pil. Stefana Bastyrę i por. Janusza de Beaurain.

W okresie PRL Dzień Lotnika świętowano w dwóch terminach : 1 września – w rocznicę wybuchu II wojny światowej – i 23 sierpnia – w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 r.KLIKNIJ, po więcej zdjęć
 

foto: Dariusz Jaworski, tekst: kpt. Anna Żuchowska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych